Afyon termal suları, kimyasal sınıflandırmasında sodyum, hidrojen sülfür ve bikarbonat ile size suyun şifasını sunar. Afyon termal şifalı suyuyla suyun nötr bir değere sahip olması da afyon termal suyunun şifasına şifa katmaktadır.
Afyon termal suyunda ph değerinin yüksek olması da aynı zamanda vücudun nemlendirilmesine, daha dinç olmasına katkıda bulunur.
Afyon termal suyunda içme ve banyo tedavilerinden yararlanılmaktadır. Aynı zamanda suyun bulunduğu ortamlarda meydana gelen nemli ve buharlı havanın da üst solunum yoluna olan faydalarını da arttırmaktadır.
Romatizmal hastalıklar ve dolaşım sistemi sorunları için de yarar sağlayan afyon termal suları, şifa kaynağıdır. Afyon termal suları, romatizmal hastalıkların dışında kadın hastalıkları, nefrit, nevralji, alerjiler, cilt hastalıkları gibi birçok sağlık sorununda da tedaviye yardımcı tedavi olarak kullanılmaktadır.
Afyon termal sularının yapısında bulunan karbondioksit kan dolaşımını düzenlemeye yardımcı olmaktadır. Solunum yoluyla kalbin daha sağlıklı ve sakin çalışmasına katkıda bulunur.
Solunum sistemi hastalıkları, alerjik üst solunum yolu rahatsızlıkları gibi solunum rahatsızlıklarına da klimaterapi uygulanmaktadır.
Cilt hastalıklarında da birçok faydası olan afyon termal sularının egzama, akne, nörodermit gibi birçok cilt rahatsızlıklarına da olumlu etkileri olduğu gözlenmiştir.
Kas ve iskelet sistemi rahatsızlıklarında; dejeneratif eklem rahatsızlıklarında, özellikle eklem sorunlarında, kireçlenmelerde, yumuşak doku romatizmaları, inflamatuar romatizmal rahatsızlıklar, yumuşak doku romatizmaları, romatoid artrit, ortopedik girişimler sonrası travmalar gibi birçok sağlık sorunu için de yardımcı tedavi olarak afyon termal sularından yararlanılmaktadır.